SKOL-AS W PRZYCHODNI MORSKIEJ W GDYNI

Zabiegi fizykalne, ćwiczenia oraz masaż leczniczy są wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę terapeutów. Poza rehabilitacją Przychodnia Morska oferuje świadczenia medyczne w poradniach specjalistycznych w ramach kontraktów z NFZ oraz komercyjnie. W poradni rehabilitacyjnej doświadczeni lekarze udzielają porad min. z zakresu rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, reumatologicznej, onkologicznej oraz usprawniania dzieci. Dla chorych z przewlekłym bólem powstała Poradnia Leczenia Bólu z pełnym zakresem świadczeń (farmakoterapia, elektroterapia, laseroterapia, akupunktura, blokady p/bólowe).

Przychodnia Morska swoją ofertę kieruje do chorych po udarach mózgu, urazach czaszkowo - mózgowych, z przewlekłymi chorobami neurologicznymi (np. SM) oraz chorobami układu kostno-stawowego (np. RZS) po urazach i zabiegach operacyjnych (min. alloplastyki stawów). Doświadczeni terapeuci prowadzą terapię dzieci z deficytami ruchowo-poznawczymi (wcześniaki, MPD), wadami postawy i skoliozami, również przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia SKOL-AS do terapii skolioz.

    

    

mgr Renata Skwierawska przy urządzeniu SKOL-AS

W zakresie terapii skolioz w Przychodni Morskiej w Gdyni pracują dwie terapeutki: mgr Renata Skwierawska oraz mgr Małgorzata Koc-Wielachowska.

– W zakresie terapii skolioz łączę wszystkie znane mi metody, ponieważ chcę uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny – wyjaśnia mgr Renata Skwierawska. – Pracując z pacjentem w aparacie SKOL-AS, korzystam więc z kinezyterapii analitycznej zaczerpniętej z metody FED, wykorzystuję elementy FITS oraz oczywiście PNF – wylicza.

 

– Z urządzeniem pracuje się dobrze, uważam, że z punktu widzenia terapeuty jest proste w obsłudze i jego działanie jest czytelne. Dużą zaletą jest pełna kontrola terapeuty nad przykładaną siłą nacisku w korekcji biernej. Zależnie od sytuacji i przypadku, mogę tą siłę redukować w każdym momencie lub zwiększać, w czym pomaga mi wygodne działanie pelot. Własnymi rękami ciężko byłoby mi uzyskać taki efekt, a do tego równie powtarzalny i łatwy do zmierzenia. SKOL-AS jest urządzeniem, w którym terapeuta ma największą kontrolę nad przebiegiem terapii – ocenia.

Chociaż pacjenci Przychodni Morskiej są w różnym wieku, mgr Renata Skwierawska stosuje jednak ćwiczenia w aparacie SKOL-AS u ściśle wybranej grupy.

– W aparacie SKOL-AS w moim odczuciu nie uda się uzyskać tak samo dobrych efektów u wszystkich pacjentów – ocenia Renata Skwierawska. – Wszystko zależy od stopnia czucia własnego ciała przez dziecko, zaangażowania i świadomości wykonywanych ćwiczeń. Zbyt małym dzieciom ciężko jest zrozumieć zasadę terapii.

Przychodnia Morska w Gdyni proponuje terapię skolioz dla dzieci w każdym wieku, już od noworodków. Ćwiczenia w urządzeniu SKOL-AS przynoszą zdaniem terapeutów największy efekt.

– Najbardziej wyraźne efekty dzięki urządzeniu SKOL-AS widzę u dzieci w wieku od 8-17 lat. Osobiście najlepiej ćwiczy mi się z pacjentkami w wieku 15-17 lat, ponieważ bardzo zależy im na poprawie ich stanu. Są niezwykle zaangażowane i dzięki temu widać już u nich zatrzymanie progresji skrzywienia, choć ćwiczą dopiero 3 miesiące. Kolejnym krokiem, utrzymując tendencję, będzie trwała korekcja skrzywienia kręgosłupa – podsumowuje.

 

Efekty ćwiczeń w aparacie SKOL-AS, jakie obserwują terapeuci Przychodni Morskiej u pacjentów to w pierwszej kolejności poprawa mobilności oraz zwiększenie świadomości ruchu korekcyjnego. Następnie dostrzegalne jest zwiększenie rotacji, rozluźnienie ponapinanych struktur i znaczna poprawa stabilizacji miednicy oraz kręgosłupa. Zatrzymanie progresji skrzywienia kręgosłupa potwierdza również skuteczność prowadzonych działań. Najważniejszą sprawą jest biofeedback, dzięki któremu dziecko wyraźnie widzi, czy poprawnie wykonuje ćwiczenie. Działa to bardzo motywująco i jest jasne dla pacjenta.

– Niestety problem wad postawy i skolioz jest wciąż marginalizowany społecznie; przez lekarzy, w szkołach i przez rodziców – zauważa Renata Skwierawska.  – Dzieci przechodzą kolejne bilanse i nadal pozostają niezdiagnozowane, a zagrożenie skoliozą nie wykryte. Spędzając wiele godzin w szkolnych ławkach i później siedząc przed telewizorem czy komputerem, problem się rozwija. Prowadziłam badania przesiewowe dwa razy w tej samej grupie dzieci, z rocznym odstępem czasu. Niestety dzieci po roku miały znacznie gorsze wyniki jeżeli chodzi o rozwój skrzywień kręgosłupa. Przede wszystkim należy uczulić środowisko lekarskie pod kątem wczesnego wykrywania wad postawy i skolioz wśród dzieci, aby fałszywie nie uspokajać rodziców i nie usypiać ich czujności. Należy bowiem działać jak najszybciej, póki są jeszcze ku temu sprzyjające warunki w organizmie dziecka – apeluje Renata Skwierawska.

 

Przychodnia Morska

81-323 Gdynia, ul. Morska7/1-2

Rejetracja: 58-620-99-01 i 517-39-38-39

rejestracja@przychodniamorska.pl 

www.przychodniamorska.pl