Blog

Integracja sensoryczna na placu zabaw

Adaiz / 24. Styczeń 2023 - 15:11
Zabawa jest metodą na stały i systematyczny trening sposobu, w jaki dziecko odbiera i przetwarza bodźce, a także jak na nie reaguje. Jest więc dla dziecka czymś naturalnym, niezależnie od tego, czy jest pełnosprawne, czy z niepełnosprawnością. Każde z nich potrzebuje jej w równym stopniu i u każdego z zabawy płynie wiele korzyści dla zdrowia i prawidłowego rozwoju psychofizycznego.

Dostępny publiczny plac zabaw

Adaiz / 5. Październik 2022 - 8:06
Parki miejskie, zieleńce i skwery, publiczne place zabaw i siłownie zewnętrzne muszą spełniać kryteria dostępności, czyli obiektów przyjaznych wszystkim mieszkańcom, bez względu na poziom sprawności.

Plac zabaw przy placówce integracyjnej

Adaiz / 25. Sierpień 2022 - 10:49
Szkoła lub przedszkole integracyjne posiada odpowiednio dostosowaną infrastrukturę w budynku. Plac zabaw stosunkowo rzadko daje możliwość zabawy dzieciom o różnym poziomie sprawności – a powinien.

Strefa rekreacji i aktywności seniora

Adaiz / 25. Sierpień 2022 - 10:30
Strefy aktywności i rekreacji w sąsiedztwie placów zabaw, siłowni zewnętrznych, a także miejsca parkach i zieleńcach dedykowane dla seniorów to powstające coraz częściej miejsca nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale także przy ośrodkach opiekuńczych, sanatoriach oraz domach seniora. Wyposażone są w urządzenia przystosowane do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz do podtrzymywania aktywności fizycznej oraz kontaktów społecznych seniorów.

Hotel dostępny dla wszystkich, a plac zabaw?

Adaiz / 19. Lipiec 2022 - 12:32
Rekreacja, wypoczynek i turystyka są istotną częścią ludzkiego życia, także osób z niepełnosprawnościami. Niestety, w tej branży, choć rozwija się ona coraz bardziej dynamicznie, istnieje wiele przeszkód ograniczających możliwość przyjmowania nowej grupy klientów. Brak dostępności dotyczy także części rekreacyjnej obiektów hotelowych – w tym także placów zabaw.

Jak projektować teren obok ławek dostępnych?

Adaiz / 13. Czerwiec 2022 - 9:55
Czym różni się ławka dostępna od typowej ławki widocznej w przestrzeni publicznej? Na pierwszy rzut oka te różnice nie powinny być widoczne, żeby nie stwarzać wrażenia „inności” takiej ławki. Są jednak pewne uniwersalne zasady, które pozwalają tworzyć ławki przyjazne osobom z niepełnosprawnością, starszym i wszystkim innym potrzebującym, a jednocześnie wygodne dla osób pełnosprawnych, o różnych wymiarach antropometrycznych. Jednym słowem – ławki dla wszystkich.

Urządzenia integracyjne w Budżetach Obywatelskich

Adaiz / 22. luty 2022 - 14:27
Budżet Obywatelski to forma dialogu z mieszkańcami i zaproszenie do włączenia w podejmowanie decyzji o tym, jak zmienia się miasto. To także doskonała okazja do doposażenia lub budowy nowych przestrzeni rekreacyjnych. Warto złożyć więc projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego na integracyjny plac zabaw, bo zabawa powinna być dostępna dla wszystkich dzieci w równym stopniu.

Czy można prowadzić rehabilitację na placu zabaw?

Adaiz / 14. Grudzień 2022 - 10:18
Plac zabaw zlokalizowany przy szpitalu, ośrodku dziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnością, fundacji lub placówce rehabilitacji to doskonałe miejsce nie tylko do zabawy, ale także do rehabilitacji. Warunkiem jest odpowiednia organizacja przestrzeni i wyposażenie w urządzenia, w których w zabawie została ukryta możliwość poprawiania funkcji ruchowych oraz prowadzenia rehabilitacji neurologicznej.

W pakiecie taniej

Adaiz / 10. Czerwiec 2021 - 10:13
Planujesz projekt w ramach budżetu obywatelskiego, doposażenie istniejącego terenu rekreacyjnego lub projekt parku kieszonkowego? Masz ograniczony budżet, a marzy Ci się wyposażenie terenu w więcej niż jedno urządzenie? Zapytaj nas o pakiet!

Jak zabezpieczyć teren pod huśtawką integracyjną?

Adaiz / 13. Lipiec 2022 - 10:25
Odpowiednio wykonane zabezpieczenie terenu pod urządzeniem nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom, ale także ogranicza częstotliwość prowadzenia prac pielęgnacyjnych, przede wszystkim odchwaszczania.

Bezpieczny plac zabaw przed sezonem

Adaiz / 8. Grudzień 2021 - 13:25
Nadchodzi czas sprawdzenia stanu technicznego placów zabaw przed nowym sezonem. Kontrola roczna to najważniejsza i najbardziej szczegółowa kontrola stanu technicznego urządzeń i całego terenu rekreacyjnego, zalecana przez normę PN-EN 1176. Zachęcamy do wykonania jej jak najszybciej!

Dofinansowanie budowy i doposażenia placu zabaw

Adaiz / 23. Czerwiec 2022 - 8:10

Gdzie szukać możliwości dofinansowania budowy lub doposażenia placu zabaw i jak wybrać odpowiedni program? Podpowiadamy, jak podejść do tematu wsparcia budowy lub doposażenia placu zabaw w urządzenia przeznaczone dla użytkowników  zarówno pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnością.

Huśtawka dla niepełnosprawnych na placu zabaw

Adaiz / 30. Listopad 2021 - 9:33

Czy na publicznym placu zabaw może pojawić się huśtawka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Czy istnieje sposób na bezpieczne i zgodne z normami pogodzenie możliwości huśtania się użytkowników pełnosprawnych i poruszających się na wózku inwalidzkim?

Jak zaprojektować dostępny plac zabaw?

Adaiz / 29. Wrzesień 2020 - 13:52

Aby zredukować liczbę ograniczeń w dostępie do zabawy na placu zabaw, należy przeanalizować i poprawić kilka newralgicznych kwestii. Warto je poznać!

Budowa ścieżki sensorycznej na integracyjnym placu zabaw

Adaiz / 25. Wrzesień 2020 - 11:00

Ścieżki sensoryczne przyczynią się nie tylko do stymulacji układu nerwowego, ale także zrelaksowania i uatrakcyjnienia przestrzeni na placu zabaw zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnością.

Rośliny na placu zabaw bez barier

Adaiz / 5. Październik 2022 - 9:21

Rośliny na placu zabaw pozwalają wspomagać integrację sensoryczną, uatrakcyjniają aranżację przestrzeni oraz pomagają zacienić teren oraz osłonić przed zanieczyszczeniami, kurzem lub hałasem. Jakie rośliny zaprojektować na integracyjnym placu zabaw?

Jak wybrać urządzenie na plac zabaw bez barier?

Adaiz / 25. Wrzesień 2020 - 10:58

Oferta rynkowa urządzeń dedykowanych na integracyjne place zabaw oraz wspierająca zabawę osób z niepełnosprawnością stopniowo się powiększa.  Na  co zwrócić uwagę projektując i wybierając urządzenia do montażu na placu zabaw?

Jak projektować integracyjną przestrzeń do rekreacji?

admin / 3. Czerwiec 2020 - 14:38

Jak projektować integracyjną przestrzeń rekreacyjną? Podpowiadamy, jakie są kolejne kroki, by zadbać o potrzeby zarówno użytkowników pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnością ruchową w przestrzeni rekreacyjnej. Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami!

Strony