DOSTĘPNOŚĆ NA PLACACH ZABAW - CYKL WEBINARÓW

Pierwszy cykl webinarów "Dostępność  na placach zabaw" dobiegł końca. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami.

 

Spotkanie nr 1

26 maja 2020

Co oznacza dostępność na placu zabaw?

Dowiesz się,  jaka jest idea projektowania uniwersalnego, co oznaczają standardy dostępności, jak się je tworzy i dlaczego warto z nich korzystać oraz jakie są wymagania i zalecenia w zakresie aranżacji placów zabaw  dostępnych dla wszystkich i na co należy zwracać uwagę w przypadku różnych niepełnosprawności.  

Prowadzący:

dr hab. inż. arch. Marek Wysocki

Pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, dyrektor Centrum projektowania uniwersalnego, autor Standardów Dostępności przestrzeni publicznych, które zarejestrowane zostały jako rozwiązanie innowacyjne w rejestrze Rzeczników Patentowych Politechniki Gdańskiej (nr 4/K/2016). Pierwszy w Polsce „Access Oficer”, powołany przez samorząd Miasta Gdyni.  Członek Komisji Ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Ekspert Grupy ON Inclusion 14-20 działa na rzecz wdrożenia koncepcji projektowania uniwersalnego w ramach programów unijnych (EFSI). Członek Grupy Roboczej Krajowych Inteligentnych Specjalizacji działającej przy Ministerstwie Rozwoju.

 

 

Największe wyzwania w zakresie projektowania urządzeń na place zabaw dostępnych dla osób o różnym poziomie sprawności.

Dowiesz się, jakie są najważniejsze problemy, przeszkody i wymagania w zakresie projektowania urządzeń na place zabaw, które muszą być dostępne dla użytkowników pełnosprawnych i z niepełnosprawnością.

Izabela Adamska

Zarządzanie produktem – Produkty Medyczne, Terma Sp. z o.o.

 

 

 

Zobacz nagranie

 

Spotkanie nr 2

5 czerwca 2020

Plac zabaw oczami dziecka z niepełnosprawnością

Dowiesz się, jakie problemy i skutki niepełnosprawności dotykają dzieci, czy zabawa na placu zabaw może mieć działanie terapeutyczne, jakie   urządzenia są rekomendowane i czy da się pogodzić potrzeby dzieci pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnością oraz jaka jest rola opiekuna na placu zabaw.

Prowadzący:

Beata Wasicka

Fizjoterapetka dziecięca i terapeutka neurorozwojowa. Pracuje w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku oraz wykłada na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Wyższej Szkole Zarządzania na kierunku fizjoterapia. Absolwentka kierunku fizjoterapia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Certyfikowana Terapeutka NDT Bobath, Integracji Sensomotrycznej I i II stopnia. Ukończyła liczne kursy doskonalące, zarówno w odniesieniu do terapii neurorozwojowej , jak NDT Bobath Baby oraz kursy NDT doskonalące i doszkalające w wielu zakresach terapii dziecięcej.  W zakresie diagnostyki, ukończyła m.in. kurs Diagnostyki Wzorców Ruchowych wdl. Prechtla, a także w zakresie terapii: Kinesiology Taping, Kinesiology Taping w pediatrii, Terapie powięziowe i wiele innych. Obecnie prowadzi wiele szkoleń i kursów doszkalających dla osób, które zawodowo opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi oraz prowadzi własny ośrodek terapeutyczny dla dzieci „Centrum Dziecka” w Gdańsku.

https://centrum-dziecka.pl

 

W jaki sposób tworzymy urządzenia?

Dowiesz się, gdzie szukamy pomysłów na urządzenia, jak wyglądają testy, jaka jest rola terapeutów i osób z niepełnosprawnościami w procesie tworzenia urządzeń.

Marcin Gryszpanowicz

Sprzedaż – Produkty Medyczne, Urządzenia rehabilitacyjne, urządzenia integracyjne, Terma Sp. z o.o.

 

 

 

Zobacz nagranie

 

Spotkanie nr 3

9 czerwca 2020

Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników placów zabaw a dostępność

Dowiesz się, jakie normy stosowane są na placach zabaw i jaki jest ich cel, czy da się pogodzić te normy z wymaganiami użytkowników w zakresie sprawności, a także jak projektować bezpiecznie dla wszystkich oraz w jaki sposób sprawdzić i potwierdzić bezpieczeństwo na placu zabaw.

 

Dominik Berliński

Posiada duże doświadczanie w dziedzinie placów zabaw. W latach 2002-2006 pracował na kierowniczym stanowisku przy koordynacji produkcji i montażu placów zabaw u jednego z czołowych polskich producentów. W roku 2006 założył Centrum Kontroli Placów Zabaw, które w 2012 roku przekształciło się w Spółkę z o.o., gdzie objął stanowisko Prezesa Zarządu oraz Dyrektora Technicznego.Od stycznia 2012 r. jest reprezentantem CKPZ w Komitecie Technicznym nr 2 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, a także w dwóch grupach roboczych na poziomie europejskim. W maju 2014 roku dołączył do grona certyfikowanych międzynarodowych inspektorów zewnętrznych placów zabaw jako Outdoor Annual Inspector, a w 2017 r. także sal zabaw jako Indoor Annual Inspector. Rejestr międzynarodowych inspektorów prowadzi brytyjska organizacja Register of Play Inspectors International Ltd. Dodatkowo występuje jako biegły sądowy w sprawach dotyczących wypadków na placach i w salach zabaw (z zakresu KK oraz KC) oraz był zatrudniany jako ekspert przez Inspekcję Handlową w sprawach dotyczących niebezpiecznych sal zabaw. Przeprowadził także szereg szkoleń z wymogów normy PN-EN 1176, m.in. dla Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej, Inspekcji Sanitarnej, UOKiK oraz NIK.

https://placezabaw.org

 

Prezentacja urządzeń integracyjnych firmy Terma Sp. z o.o.

Weźmiesz udział w prezentacji urządzeń oraz zobaczysz animacje obrazujące działanie urządzeń integracyjnych i sposób dostosowania do potrzeb osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnością.

Anna Michułka Sp. z o.o.

Sprzedaż – Produkty Medyczne, Urządzenia integracyjne Polska południowa i eksport, Terma Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

Zobacz nagranie