Jak naprawiać zdrowie na Politechnice Gdańskiej

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne związane z nauką instytucje naszego regionu. Mając na uwadze współpracę z kierunkiem Inżynieria Mechaniczno-Medyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, TERMA została zaproszona przez koordynatora kierunku, dr inż. Pawła Romanowskiego, doc. PG, do wspólnej prezentacji efektów prac, które zapoczątkowane zostały właśnie na Politechnice Gdańskiej.

Podczas prezentacji pokazane zostały nowoczesne urządzenia, m.in. do leczenia skolioz u dzieci i młodzieży SKOL-AS, rehabilitacji stawu skokowego i kolanowego AVIOR, ćwiczeń w podwieszeniu APUS (mobilny UGUL). Zaprezentowano również prototyp pionizatora dynamicznego AQUILA, który już niedługo w swoim ostatecznym kształcie wejdzie na rynek.

Dwa z pokazanych urządzeń zaprojektowane zostały w ramach prac dyplomowych studentów kierunku Inżynieria Mechaniczno-Medyczna, zmodernizowane i włączone do produkcji przez firmę TERMA Sp. z o.o. w Gdańsku.

Pokaz połączony był z możliwością testowania sprzętu przez zwiedzających. Szczególnie aktywna była grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Gniewie, którzy wykazali się dużą wiedzą z zakresu rehabilitacji i pod okiem opiekunów, chętnie sprawdzali możliwości urządzeń, również przy największych obciążeniach.