Urządzenia medyczne Tworzymy, by pomagać
O innowacjach w rehabilitacji na Politechnice Gdańskiej
Organizatorem konferencji była TERMA sp. z o.o., producent sprzętu do rehabilitacji, przy merytorycznym wsparciu trzech gdańskich uczelni: Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Katedry Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Miejsce konferencji nie było przypadkowe – Politechnika Gdańska prowadzi z przy współpracy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym międzyuczelniany kierunek Inżynieria Mechaniczno-Medyczna (IMM). To właśnie pierwsi, tegoroczni absolwenci są autorami konstrukcji sprzętu do kinezyterapii, który można było oglądać na hallu przed aulą główną.
Komitet Organizacyjny konferencji Innowacje w rehabilitacji
Podczas otwarcia konferencji, podkreślano znaczenie rehabilitacji, szczególnie w społeczeństwach starzejących się. Okazuje się niestety, że problemy zdrowotne dotykają również coraz częściej ludzi młodych, w tym dzieci od najmłodszych lat. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji mają szansę na odzyskanie sprawności lub naukę codziennego radzenia sobie z dysfunkcją i w miarę samodzielne życie. Okazuje się, że spojrzenie na rehabilitację jest już diametralnie inne niż przed np. 10 laty. Obecnie podejmuje się wszelkie starania, by aktywizować chorych, zarówno ruchowo, jak i społecznie.
Unikatowy kierunek , choroby cywilizacyjne i neurologia
Podczas pierwszej części konferencji odbyły się wykłady dotyczące potrzeb nowoczesnej rehabilitacji oraz roli inżynierów i możliwości pomocy medycynie. Jako pierwsze odbyło się wystąpienie przygotowane przez doc. Pawła Romanowskiego, PG, przy współpracy z prof. Januszem Siebertem, GUMed, które dotyczyło idei powstania, celu, programu i przyszłości kierunku Inżynieria Mechaniczno-Medyczna. Okazuje się, że kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem. W rekrutacji na rok akademicki 2009/2010 na jedno miejsce przypadało 6,8 kandydata, co sytuuje ten kierunek w ścisłej czołówce kierunków unikatowych. Nic dziwnego – Politechnika Gdańska to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można studiować Inżynierię Mechaniczno-Medyczną.
Wspomnianego obszaru dotyczył również wykład, który kończył pierwszą część konferencji, przygotowany przez reprezentantów Politechniki Gdańskiej, prof. Antoniego Neymana oraz dr inż. Leszka Dąbrowskiego. Dotyczył on możliwości i potrzeb dialogu inżynierów, lekarzy i rehabilitantów. Zakład Inżynierii Medycznej, starając się nawiązać taką współpracę, realizuje urządzenia rehabilitacyjne, badania biotribologiczne oraz komputerowe modele diagnostyczne dedykowane medycynie.
Drugi z kolei wykład, prowadzony przez prof. Andrzeja Suchanowskiego, OSW, poruszał skomplikowane i trudne zagadnienia dotyczące wad postawy, które niestety okazują się być chorobą cywilizacyjną obecnych czasów. Prof. Suchanowski zwracał uwagę na potrzebę ruchu wśród dzieci, na ich zdrowy i harmonijny rozwój, który pozwala unikać problemów związanych z powstawaniem różnorodnych wad postawy. Przedstawił również opracowaną przy współpracy z mgr Andrzejem Stolarzem metodykę leczenia skolioz przy pomocy aparatu SKOL-AS.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się niezwykle ciekawe wykłady dotyczące trudnych zagadnień rehabilitacji w neurologii. Poprowadzone zostały przez mgr Julitę Głowacką-Popkiewicz w zastępstwie konsultanta krajowego ds. neurologii, Danuty Ryglewicz oraz prof. Wojciecha Kozubskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologii. Oba wykłady zainicjowały ożywioną dyskusję, a do prelegentów kierowanych było wiele pytań. Okazuje się, że rehabilitacja w neurologii stanowi palący temat dla wielu środowisk, ciągle skomplikowany, trudny i wskazujący na ogrom pracy, jakiego wymaga ta dziedzina.
Efekty dialogu
Owocem współpracy wspomnianych środowisk są również urządzenia rehabilitacyjne, które prezentowane były w drugiej części konferencji na hallu przed Aulą Główną. Ich historia wiąże się również z kierunkiem Inżynieria Mechaniczno-Medyczna. Zainteresowanie innowacjami i polską myślą techniczną zaprowadziły prezesa TERMA, Edwarda Brylowskiego, na Politechnikę Gdańską, gdzie na Wydziale Mechanicznym, w ramach kierunku Inżynieria Mechaniczno-Medyczna, powstawały wyjątkowe projekty. Tam, podczas prezentacji idei konstruowanych urządzeń rehabilitacyjnych, podjął decyzję o potrzebie realizacji i wdrożenia projektów na szeroką skalę. Projekty, które powstawały w ramach prac dyplomowych dwóch studentów: Łukasza Piekarskiego i Mateusza Pawelca, dzięki nawiązanej z TERMA współpracy zyskały szansę, by stać się seryjnie produkowanymi i pomagającymi pacjentom urządzeniami.
Obecnie urządzeń jest już pięć. To aparat do rehabilitacji skoliozy SKOL-AS, aparat do rehabilitacji stawu skokowego i kolanowego AVIOR, wyróżniony już na tegorocznych targach Rehabilitacja 2012, reedukator chodu AQUILA, aparat do rehabilitacji stawu nadgarstkowego PICTOR oraz urządzenie do rehabilitacji przy schorzeniach reumatycznych, APUS.
Skonstruowane urządzenia stanowią właśnie przykład nawiązania interdyscyplinarnego porozumienia, które pozwoliło w efekcie na wykorzystanie możliwości, jakie daje współczesna rehabilitacja medyczna. Powstawały w ścisłej współpracy ze środowiskiem fizjoterapeutów, dzięki uwagom których były modernizowane i dostosowywane tak, aby odciążać w codziennej pracy z pacjentami oraz dawać pełne możliwości rehabilitacyjne.
– Mamy nadzieję, iż konferencja Innowacje w rehabilitacji zapoczątkuje konwencję dialogu, którą w przyszłości będziemy mogli realizować jako interdyscyplinarne warsztaty, dające możliwość wdrażania nowych, potrzebnych urządzeń – informuje Justyna Zaborowska, dyrektor działu produktów medycznych TERMA. – Fizjoterapeuci mają wiele cennych spostrzeżeń i pomysłów na usprawnienie procesów rehabilitacji. Chcemy ich słuchać i chcemy realizować projekty, które zmienią stereotypy rehabilitacji w Polsce – podkreśla.
doc. Paweł Romanowski
dr Leszek Dąbrowski
mgr Julita Głowacka-Popkiewicz
prof. Andrzej Suchanowski
prof. Antoni Neyman
prof. Janusz Siebert
prof. Wojciech Kozubski