PICTOR wyróżniony w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Celem organizowanego corocznie konkursu pod honorowym patronatem ministra gospodarki jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów (wyrobów i technologii), które mają szansę zaistnieć na rynku polskim. Polski Produkt Przyszłości stanowi również narzędzie służące zmianie postaw i świadomości w zakresie potrzeby wdrażania innowacji i korzyści wynikających ze współpracy sektora B+R i biznesu. Adresatami przedsięwzięcia są naukowcy i wynalazcy reprezentujący innowacyjne przedsiębiorstwa i ośrodki naukowo-badawcze.

W dniu 9 grudnia 2013 roku, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, odbyła się gala wręczenia nagród laureatom XVI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości (PPP).

Aparat PICTOR, przeznaczony do rehabilitacji stawów nadgarstkowych, autorstwa zespołu projektowego w składzie: Łukasz Piekarski (pomysł i konstrukcja) oraz Jacek Ryń (design), zyskał uznanie komisji i nagrodzony został wyróżnieniem.

 

 

PICTOR polecany jest do rehabilitacji różnego typu urazów stawu nadgarstkowego, zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych. Stosowany również w leczeniu dysfunkcji nadgarstka i dłoni na tle neurologicznym oraz przy zaniku mięśni jako efekt dłuższego unieruchomienia stawów. Idealny do uzdrowisk i szpitali, gabinetów, klinik rehabilitacyjnych oraz jako urządzenie do ćwiczenia w domu.

Ergonomiczny design zapewnia wygodę użytkowania oraz estetykę urządzenia.

 

 

 

Urządzenie PICTOR umożliwia wykonywanie ćwiczeń samowspomaganych oraz czynno-oporowych w obrębie stawu nadgarstkowego, a także ćwiczeń ruchów obrotowych przedramienia.
Dzięki swojej adaptacyjności, urządzenie umożliwia wykonywanie trzech niezależnych przemieszczeń w anatomicznych osiach stawów: zginania i prostowania, przywodzenia oraz

 

 

odwodzenia, a także nawracania i odwracania przedramienia. Dzięki ćwiczeniom samowspomaganym, pacjent stopniowo uruchamia niesprawny nadgarstek, wprawiając go w ruch przy pomocy drugiej, zdrowej kończyny.

Pozwala to na kompleksową rehabilitację stawów nadgarstkowych w strukturze jednego urządzenia.

PICTOR odciąża rehabilitanta przy pracy, który jednocześnie może poświęcić czas kilku pacjentom. Pacjent natomiast, pracując sam, samodzielnie określa granice bólowe, dopasowując zakresy ruchu do swoich możliwości, co zmniejsza stany lękowe oraz dyskomfort podczas wykonywania ćwiczeń.

Urządzenie może zostać wyposażone w biofeedback, który uzbraja proces rehabilitacji w sprzężenie zwrotne, stymulujące układ nerwowy, zwiększając tym samym efektywność rehabilitacji oraz wpływając na komfort ćwiczenia. Jako uzupełnienie, dostępna będzie funkcja śledzenia postępów leczenia (np. zwiększanie się ruchomości w stawach).