Skoliozę trzeba korygować!

Z Danielem Kawką, fizjoterapeutą specjalizującym się m.in. w terapii skolioz w gabinecie Fizjo Pasja w Bielsku-Białej, rozmawiamy o świadomości rodziców w zakresie profilaktyki wad postawy u dzieci oraz o dobrych efektach terapii aparatem SKOL-AS.

Jakie są możliwości leczenia skolioz w Polsce?

W Polsce najczęściej osoby ze skoliozą kierowane są na grupową gimnastykę korekcyjną. Każda skolioza jest jednak inna, dlatego potrzebna jest jak największa indywidualizacja ćwiczeń, co podczas zajęć grupowych jest trudne do osiągnięcia.

 

Z jakimi przypadkami najczęściej się Pan spotyka?

Najczęściej spotykam się ze starszą młodzieżą i dorosłymi u których stopień skrzywienia wynosi powyżej 30 stopni. Osoby te nie kwalifikują się już na gimnastykę korekcyjną refundowaną przez NFZ, lekarze natomiast mówią im, że z ich wadą nie da się już nic zrobić. Jest to jednak sprzeczne z obecnie panującą wiedzą! Najczęstszą konsekwencją skoliozy są zespoły bólowe kręgosłupa wynikające z asymetrycznego obciążania narządu ruchu, dlatego ważne jest, aby bez względu na wiek dążyć do odciążenia przeciążonych struktur.

 

Czy uważa Pan, że świadomość dot. potrzeby leczenia skolioz jest wystarczająca?

Niestety znaczenie słowa skolioza nadal dla wielu osób jest zagadką. Potrzeba bardziej zaangażować szkoły i nauczycieli do procesu „wyłapywania” skolioz w jak najmłodszym wieku.

 

Jakie efekty terapeutyczne udało się osiągnąć w pracy na aparacie SKOL-AS?

U jednej z moich 10-letnich pacjentek, która trafiła zaraz po zdiagnozowaniu skoliozy, lekarz stwierdził zmniejszenie skoliozy o ok. 20%. Nastąpiło to po 4 miesiącach ćwiczeń w aparacie SKOL-AS.

 

Jakie możliwości daje wykorzystanie aparatu SKOL-AS?

Przede wszystkim aparat SKOL-AS daje możliwość przeprowadzenia treningu mięśniowego na skorygowanym kręgosłupie. Jest to bardzo ważne, aby mięśnie trenowane były na ich optymalnej długości. Bardzo pomocne jest również wykorzystanie zastępczego sprzężenia zwrotnego, dzięki czemu pacjent doskonale zdaje sobie sprawę kiedy wykonuje poprawnie ćwiczenia.

 

Proszę opisać przypadki, które leczy Pan z wykorzystaniem aparatu SKOL-AS, jakie efekty Pan obserwuje i w jakim czasie?

Najszybszym efektem jaki zauważam jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Następuje to najczęściej już po ok 2-3 wizytach.

 

Czy dzieci chętnie ćwiczą w aparacie? Czy szybko orientują się w idei treningu?

Dzieci nie mają żadnych oporów przed ćwiczeniami w aparacie SKOL-AS. Wręcz przeciwnie, ich wrodzona ciekawość zostaje zaspokojona dopiero wtedy gdy mogą wypróbować możliwości urządzenia w praktyce.

 

Ile średnio trwa trening (jednorazowo) oraz przez jaki czas jest prowadzona terapia (turnus, cykl…?).

Trening trwa 60 minut. Ok 30 minut to ćwiczenia w aparacie SKOL-AS. Pozostały czas przeznaczony jest na edukację pacjenta, zakładanie plastrów Kinesio Taping, przygotowanie pacjenta do ćwiczeń (wykorzystanie technik rozluźniających przykurczone mięśnie), itp. Pacjenci przychodzą do mojego gabinetu 1-3 razy w tygodniu (w pozostałe dni realizują rozpiskę ćwiczeń domowych). Ze względu na złożoność problemu, termin zakończenia terapii jest trudny do ustalenia.

 

Jakie działania profilaktyczne powinni stosować rodzice, którzy obserwują u dziecka zagrożenie skoliozą bądź jej początkowe stadium?

Przede wszystkim powinni udać się jak najszybciej do terapeuty specjalizującego się w rehabilitacji skolioz. Dostaną wtedy szczegółową diagnozę oraz instrukcje postępowania na co dzień. Ponieważ większość skolioz jest idiopatycznych (są niewiadomego pochodzenia) bardzo trudno jest nam wyeliminować elementy, które doprowadziły do powstania wady. Przede wszystkim należy zadbać o ergonomiczne miejsce do nauki oraz zagwarantować dziecku dużą ilość ruchu! Nie bez powodu nasze kości, mięśnie, więzadła, itd. są nazywane układem ruchu!
 

 

Czy jest Pan przygotowany na leczenie pacjentów z całej Polski? Czy w okolicy gabinetu jest baza noclegowa?

Mam możliwość przyjmowania pacjentów z całej Polski. W odległości 10 minut jazdy samochodem od mojego gabinetu znajdują się hotele, campingi, agroturystyka, itp. Bielsko-Biała jest zresztą bardzo atrakcyjną turystycznie miejscowością. W pobliżu gabinetu znajduje się basen ze zjeżdżalnią, kolej linowa na Szyndzielnię, miasto Szczyrk, całoroczny tor saneczkowy, piesze szlaki turystyczne i wiele innych.

 

Dziękuję za rozmowę i z niecierpliwością czekam na efekty terapii u kolejnych pacjentów.

Rozmawiała: Izabela Adamska

 

Daniel Kawka

Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath

Dyplomowany Terapeuta PNF

Gabinet Rehabilitacji Fizjo-Pasja