Aparat SKOL-AS w codziennej pracy terapeuty

O rosnącym problemie skolioz wśród dzieci, efektach korekcji z wykorzystaniem aparatu SKOL-AS oraz podejściu do pacjenta opowiada mgr fizjoterapii, Joanna Rzepecka, prowadząca prywatny gabinet rehabilitacji REHUS w Gdańsku.

 

Dlaczego zdecydowałaś się na metodykę i aparat SKOL-AS?

Moją mateczną szkołą jest Konstancin-Jeziorna, szkoła bardzo mocno związana z kręgosłupami i od zawsze właściwie z korektywą. Naturalnie więc i ja interesowałam się wspomnianą dziedziną fizjoterapii. Posiadając własny gabinet, interesowały mnie możliwości wzbogacenia swojej oferty i dopasowania jej do potrzeb pacjentów, z którymi mam kontakt. Na terapię skolioz jest bardzo duże i stale rosnące niestety zapotrzebowanie, ponieważ coraz więcej dzieci cierpi na wady postawy i skoliozy. Moim zdaniem skojarzone metody terapii przynoszą najczęściej najlepsze efekty i dlatego postanowiłam włączyć aparat SKOL-AS do prowadzonych działań.

    

Joanna Rzepecka prowadzi terapię z wykorzystaniem aparatu SKOL-AS

 

Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w korekcji skolioz aparatem SKOL-AS?

Najtrudniejsze jest dla mnie takie urozmaicenie zajęć, żeby maluchy je wytrzymywały. Praca nad własnym ciałem wymaga skupienia i świadomości, przez co dzieci stosunkowo szybko się nudzą i męczą. To od terapeuty zależy, czy uda mu się dziecko zainteresować i skupić jego uwagę na działaniach korekcyjnych. Mój najmłodszy pacjent ma 8 lat i do tego jest bardzo energiczny i ciekawy świata. Po chwili interesuje go wszystko poza ćwiczeniem, muszę więc szukać sposobów na przykucie jego uwagi na właściwym w tym momencie procesie terapeutycznym.

Ze starszymi dziećmi jest łatwiej, bo mają większą świadomość konsekwencji braku działań, a tym samym czują potrzebę ćwiczenia. Są zazwyczaj skupione i wiedzą, że efekt zależy również od ich zaangażowania. Dla mnie wzorem pacjenta jest 14-letnia dziewczynka, która świetnie ćwiczy i jest bardzo skupiona. U niej widzę też bardzo dobre efekty.

 

     

Urozmaicenie zajęć i zainteresowanie dziecka procesem terapeutycznym to ważny element prowadzenia działań

 

Co najbardziej cenisz w aparacie, w czym pomaga Ci najbardziej?

Doceniam możliwości i swobodę pracy, jakie daje aparat. To jest narzędzie, które jednak nie zastąpi terapeuty i trzeba poznać metodykę pracy i zrozumieć logikę samego aparatu.  Kiedy wiadomo, jak aparat oddziałuje na pacjenta,  jego układ bierny, czynny i nerwowy, można działać wszechstronnie i osiągać naprawdę dobre efekty.

 

Komu mogłabyś polecić aparat?

Na pewno terapeutom, którzy mają już jakieś pojęcie o terapii skolioz. Myślę, że nie jest to urządzenie dla zupełnych nowicjuszy, ponieważ wymaga wyczucia i doświadczenia. Jest narzędziem w rękach terapeuty i to od niego zależy, jak je wykorzysta. Trzeba mieć pewną swobodę działania, a przede wszystkim wyciągać wnioski i umieć współpracować z pacjentem.

 

Jakie są Twoje efekty terapii skolioz z wykorzystaniem aparatu SKOL-AS? Jaką metodą monitorujesz postępy pacjentów?

Efekty są różne. Tak jak wspominałam, dużo zależy też od pacjenta, jego zaangażowania w ćwiczenia oraz częstotliwości sesji terapeutycznych w ciągu tygodnia. Na efekt wpływa systematyczność, ale również długotrwałe prowadzenie terapii, min. 6 miesięcy. U starszych dzieci szybciej też widać poprawę. Taka osoba ma również ogólnie lepszą motorykę, gibkość i świadomość swojego ciała.

Jeżeli chodzi o monitoring postępów, staram się przeprowadzać pomiary pacjenta przed ćwiczeniami i po nich, głównie w celach motywacyjnych. 

            

 Praca z pacjentem przed lustrem pomaga natomiast w wyrobieniu nawyku autokorekcji.

 

Jakie są Twoje plany związane z urządzeniem SKOL-AS?

W urządzeniu widzę duży potencjał jako odpowiedź na rosnący problem skrzywień kręgosłupa wśród dzieci. Swoją ofertę chcę kierować zarówno do szkół, jak i przedszkoli, by możliwie wcześnie wykrywać wady postawy. Jednocześnie, posiadając aparat SKOL-AS w gabinecie, mam możliwość zaproponowania od razu poprowadzenia terapii w zakresie korekcji skrzywień kręgosłupa. SKOL-AS to bardzo celowana terapia oraz dająca możliwość korekcji zarówno wad postawy (poniżej 10 stopni w skali Cobba), jak i skolioz (powyżej 10 stopni w skali Cobba).

 

Co wyróżnia Twój gabinet?

Myślę, że w pierwszej kolejności kompleksowość oferty. W zakresie fizykoterapii oferujemy zabiegi najnowocześniejszymi urządzeniami. Mamy falę uderzeniową, głęboką stymulacja elektromagnetyczną aparatem Salus, suchą kąpiel w CO2, prądy, ultradźwięki oraz laser. W gabinecie REHUS dostępna jest również hydroterapia dla kończyn górnych i dolnych, krioterapię oraz masaże klasyczne i wibracyjne. Mamy salę do kinezyterapii wyposażoną w UGUL, PUR, rotory, bieżnię Vacu Well i właśnie SKOL-AS. Urządzenia to jednak nie wszystko. Dla pacjentów liczy się atmosfera i o nią staramy się dbać szczególnie. U nas jest swojsko, przyjaźnie i pozytywnie. Staramy się podchodzić do każdego z empatią, bo rozumiemy, że przychodzi do nas po pomoc.

            

        

    

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała Izabela Adamska

 

REHUS Rehabilitacja 

Cieszyńskiego 36/46, 80-809 Gdańsk
Telefon: +58 300 44 77
www.rehus.pl