Dynamiczny rozwój rehabilitacji w Szpitalu Powiatowym w Pasłęku

Zakład Rehabilitacji Leczniczej w Szpitalu Powiatowym w Pasłęku funkcjonuje dopiero od początku 2012, a już świadczy pełną gamę usług z zakresów: fizykoterapii (laseroterapia punktowa i skaner, ultradźwięki, ultrafonoforeza, elektroterapia, naświetlania promieniami UV, magnetoterapia), hydroterapii (masaże wirowe kończyn górnych i dolnych), masażu (drenaż limfatyczny oraz aquavibron) oraz kinezyterapii w rozumieniu pełnego zakresu ćwiczeń leczniczych.

Placówka inwestuje systematycznie w nowoczesny sprzęt, aby terapia była prowadzona w sposób optymalny, zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów. Pozwalają na to nie tylko nowoczesne urządzenia, ale również stale podnoszone kompetencje zespołu podczas szkoleń, warsztatów lub konferencji naukowych. W placówce pracuje 9 terapeutów. Kierownikiem jest mgr Piotr Walczak. Niedawno placówka otrzymała certyfikat Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska – Dobra Praktyka Fizjoterapeutyczna.

–  Staramy się, by powrót do zdrowia połączony z pobytem u nas przebywał w miłej i przyjaznej atmosferze – podkreśla mgr Piotr Walczak, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej. –  Nasi terapeuci podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w różnego rodzaju szkoleniach i sympozjach naukowych. Dzięki zróżnicowanym metodom rehabilitacji oraz stale uzupełnianej wiedzy, poprawiamy jakość życia pacjentów – wskazuje.

Placówka stale się rozwija, a terapeuci pomagają średnio stu pacjentom dziennie. Po pomoc przychodzi najwięcej pacjentów ortopedycznych, pourazowych, ale ponieważ to jest to jedyny taki zakład rehabilitacyjny w okolicy, przyjeżdżają również pacjenci neurologiczni oraz limfologiczni.  Sporo osób szuka również fachowej pomocy w kwestii schorzeń reumatologicznych.

W szpitalu w Pasłęku od prawie dwóch lat wykorzystywane są dwa urządzenia firmy TERMA. To aparat do terapii stawów nadgarstkowych PICTOR oraz urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego DRACO.

 – PICTOR to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w naszej codziennej pracy – wyjaśnia Piotr Walczak. – Mamy bardzo dużo pacjentów ze schorzeniami nadgarstków. Urządzenie odciąża terapeutów, a pacjenci bardzo je sobie chwalą. Dużym atutem z naszego punktu widzenia jest możliwość wykonywania ćwiczeń samowspomaganych – podkreśla.

    

Piotr Walczak, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej Szpitala Powiatowego w Pasłęku z urządzeniem PICTOR

Pacjenci wbrew pozorom zwracają uwagę nie tylko na skuteczność oddziaływania urządzenia, ale również na jego wygląd.

W przypadku obu urządzeń firmy TERMA, pacjenci doceniają spójne wzornictwo i ciekawą kolorystykę. Urządzenia ich ciekawią, często gdy je zauważą pytają nas, co to za aparaty i do czego służą – opowiada Piotr Walczak.

Na urządzeniu DRACO ćwiczą natomiast pacjenci po zwichnięciach, złamaniach i skręceniach stawu skokowego. Najczęściej są to więc pacjenci pourazowi, których Zakład Rehabilitacji Leczniczej przy Szpitalu Powiatowym w Pasłęku przyjmuje najwięcej.

Piotr Walczak, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej Szpitala Powiatowego w Pasłęku z urządzeniem DRACO

Właściwie każdy pacjent, który do nas trafia ze schorzeniem stawu skokowego, korzysta z DRACO ­– mówi Piotr Walczak. – Pacjenci trafiają do nas w różnym stanie i w dużym stopniu od tego stanu zależy tempo osiąganych przez nich postępów. Mogę  jednak śmiało powiedzieć, że u 90% pacjentów diagnozuję wyraźna poprawę, najbardziej widoczną w zakresie znacznego zwiększenia ruchomości w stawie – ocenia Piotr Walczak.

Niebawem Zakład Rehabilitacji Leczniczej rozpocznie kolejny etap rozwoju i uzupełniania bazy zabiegowej o nowe możliwości. W planach jest poprawienie dostępności rehabilitacji dla pacjentów limfologicznych.