Efekty korekcji skoliozy z wykorzystaniem urządzenia SKOL-AS

 

Opis pacjentki

 

Pacjentka urodzona w 2002 roku, nie przebyła żadnych operacji oraz nie uczestniczyła w żadnym wypadku.  Nie posiada wad wrodzonych.  Poród przebiegł prawidłowo bez żadnych komplikacji, dziewczynka otrzymała 10 pkt w skali APGAR. W rodzinie, u dziadka pacjentki, wystąpił garb w odcinku szyjnym.

 

Badanie przed terapia:

Dziewczynka zgłosiła się do placówki ze skolioza 30 0 w odcinku lędźwiowym oraz 150 w odcinku piersiowym.

Pomiar skoliometrem garbu żebrowego: 50

Pomiar skoliometrem wału lędźwiowego 20

Pomiar skoliometrem różnicy w wysokościach łopatek  30

Prawa łydka znacznie napięta, widoczne różnice po prawej i po lewej stronie. W leżeniu na brzuchu z  kolanami zgiętymi (kąt 90 0), prawa kończyna wyżej od lewej o 2 cm. Prawy trójkąt  taliowy powiększony, gdy głowa jest zwrócona w prawa stronę.

 

Terapia:

Dziewczynka najpierw była poddana naświetlaniu lampą sollux , następnie podłączona pod prądy Kotza.  Spędzała tak pół godziny, a następnie przechodziłyśmy na salę, aby poprawić funkcje oddechowe oraz zastosowałyśmy ćwiczenia rozciągające na poszczególne mięśnie.  Kolejnym i ostatnim etapem, były ćwiczenia korekcyjne w aparacie SKOL-AS, gdzie odpowiednio ułożone peloty pozwoliły nam na dobrą  terapię. Dziewczynka przychodziła do ośrodka dwa razy w tygodniu, gdzie od najprostszych przechodziła stopniowo do bardziej skomplikowanych zadań, zarówno w zakresie ćwiczeń wykonywanych na materacu, jak również w aparacie SKOL-AS.

Od momentu rozpoczęcia terapii, tzn. od kwietnia 2015 roku zaczęła również nosić  gorset. Wówczas kąty skrzywienia wynosiły 300 w odcinku lędźwiowym i 150 w odcinku piersiowym.  Na drugim zdjęciu widać, że kąt skrzywienia w odcinku lędźwiowym zmniejszył się z 300 na 200.

 

Badanie po opisanej wyżej terapii:

Po roku od zrobienia pierwszego zdjęcia RTG, zostało wykonane kolejne zdjęcie kontrolnego, aby sprawdzić postępy terapii.  Wówczas kąty skrzywienia wynosiły 300 w odcinku lędźwiowym i 150 w odcinku piersiowym.  Na drugim zdjęciu widać, że kąt skrzywienia w odcinku lędźwiowym zmniejszył się z 300 na 200, natomiast w odcinku piersiowym skolioza zatrzymała się i nie zwiększyła swojego kąta.

 

Zdjęcia RTG:

Przed terapią i po terapii

       

 

Opis pacjenta

 

Pacjent urodzony w roku 2005, nie obciążony wadą wrodzoną, nigdy nie operowany, nie uczestniczył również w żadnym wypadku. W rodzinie nie stwierdzono występowania skolioz lub garbów żebrowych. Poród przebiegł prawidłowo, bez żadnych niekorzystnych zdarzeń.

Badanie przed terapia:

Bark prawy wysunięty do przodu. Głowa pacjenta pochylona do przodu, nie skręcona. Widoczny garb żebrowy na prawej stronie. Staw kolanowy prawy ułożony wyżej o 1,5 cm w stosunku do stawy kolanowego lewego. Widoczna asymetria miednicy - strona prawa ułożona wyżej  względem lewej strony. Kolec biodrowy tylny przy skłonie do przodu przemieszcza się do góry.

Pomiar skoliometrem garbu żebrowego: 70

Pomiar skoliometrem wału lędźwiowego: 30

Pomiar skoliometrem różnicy w wysokości łopatek:  80

Kat Cobba  210

Problem w przyciągnięciu nogi do brzucha w leżeniu na plecach

 

Terapia:

Terapia trwała rok, objęła w sumie 50 zajęć , na które pacjent uczęszczał nie zawsze systematycznie, czyli dwa razy w tygodniu. Spotkania trwały po półtorej godziny i obejmowały  prądy Kotza, naświetlanie lampą sollux , ćwiczenia rozciągające i oddechowe, a następnie terapię w aparacie SKOL-AS. Pajent nie wykonywał ćwiczeń w domu, wyłącznie w  placówce VITAMED Pleszew.

 

Badanie po opisanej wyżej terapii:

Głowa pacjenta ustawiona jest prosto i pacjent sam dokonuje autokorekcji - potrafi pamiętać, aby była prawidłowo ułożona. Stwierdzono brak problemu z przyciągnięciem nogi do brzucha.

Pomiar skoliometrem  garbu żebrowego: 6

Pomiar skoliometrem wału lędźwiowego: 1,5

Pomiar skoliometrem róznicy w wysokości łopatek: 7 

Kąt Cobba: 19

 

Zdjęcia RTG:

Przed terapią i po terapii

    

 

Wyniki pochodzą z placówki:

 

VITAMED Pleszew

ul. Jana III Sobieskiego 34

63-300 Pleszew

Rejestracja: 518-532-406 

http://vitamed-pleszew.pl