Nowoczesne uzdrowisko z historią

Pierwszy pawilon "Kolejowego Sanatorium Zdrojowego" w Ciechocinku wybudowano przy okazji odbudowy Dworca PKP ze zniszczeń wojennych i oddano uroczyście do użytku w dniu 1 maja 1952 roku. W ciągu następnych kilkunastu lat sanatorium ciechocińskie dynamicznie się rozwinęło. Historia Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego przy ulicy Narutowicza 12 w Aleksandrowie sięga aż 1922 roku. W latach trzydziestych placówka została przejęta  przez stowarzyszenie „Rodzina Kolejowa” i powstał Zakład Przyrodoleczniczy. Po II wojnie światowej wznowiono działalność Zakładu jako "Sanatorium Zdrojowe Kolei Państwowych”. Następnie, w 1972 roku przekształcono go w Oddział Zamiejscowy Kolejowego Sanatorium Uzdrowiskowego w Ciechocinku.


 
 

Element charakterystyczny w Oddziale w Aleksandrowie – piękny park z figurą Matki Boskiej.

Wymogi współczesnej rehabilitacji nakazują kompleksowość i wielowymiarowość podejmowanych działań. Stosując założenia kompleksowości, rehabilitacja prowadzona w obu placówkach Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego Sp. z o. o. w Ciechocinku zakłada wykorzystanie najnowszych metod terapii i nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. Proces usprawniania ma na celu przywrócenie optymalnego stanu zdrowia pacjentów, przy jednoczesnej trosce o  komfort psychiczny i wspomaganiu motywacji pacjentów.

 

Już po przekroczeniu progu widać, że pacjent stawiany jest tu na pierwszym miejscu. Profesjonalny i zaangażowany zespół terapeutyczny: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy,  logopedzi, terapeuci zajęciowi, muzykoterapeuta, choreoterapeuta oraz dietetyk dbają o zapewnienie wysokiej jakości usług a także o jak ważną w terapii atmosferę pełną życzliwości. Sprawia to, że pacjenci  są pozytywnie nastawieni do realizowanego procesu usprawniania, znacznie lepiej i efektywniej korzystają z zabiegów leczniczych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w takich placówkach wykorzystywane są nasze urządzenia – aparaty do rehabilitacji stawu skokowego i kolanowego AVIOR oraz specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji stawów nadgarstkowych PICTOR. Urządzenia do kinezyterapii TERMA funkcjonują w Zakładzie Przyrodoleczniczym w Ciechocinku i zlokalizowanym w Aleksandrowie Kujawskim Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej oraz Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym.

 


Zakres działalności  Zakładu Przyrodoleczniczego w Ciechocinku, jak i Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Aleksandrowie Kujawskim, obejmuje balneoterapię, hydroterapię, kinezyterapię oraz fizykoterapię.

 

Naszym pacjentom oferujemy turnusy rehabilitacyjne i profilaktyczne oraz wczasy lecznicze dla gości indywidualnych oraz ich rodzin. Zapraszamy na specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne, pomocne przy leczeniu schorzeń narządu ruchu, układu krążenia, reumatologicznych, w tym schorzeń wieku starczego. Wykorzystanie rozmaitych kombinacji zabiegów umożliwia zmniejszenie dolegliwości , co daje szansę na szybszy powrót do zdrowia i poprawę samopoczucia – wylicza Wioletta Wojciechowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego Sp. z o.o. – Pobyty  leczniczo-rehabilitacyjne realizowane w ramach NFZ  trwają 21 dni. Prowadzimy 14-dniowe turnusy rehabilitacyjne, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne korzystające z dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, zajmujemy się także profilaktyką chorób zawodowych. Posiadamy  bogatą ofertę dla pacjentów prywatnych ze specjalnie przygotowywanym  indywidualnym programem leczniczym – informuje Wioletta Wojciechowska.

 

Zakład Przyrodoleczniczy w Ciechocinku oraz Oddział Zamiejscowy Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Aleksandrowie Kujawskim świadczy również usługi rehabilitacyjne w systemie ambulatoryjnym, bez zakwaterowania, oferując wiele ciekawych promocji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, w tym z okolicznych szkół. Do późnych godzin wieczornych w Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku prowadzona jest działalność rekreacyjna – odbywają  się zajęcia zumby, aqua fitness oraz gimnastyka w basenie solankowym. W ośrodku aleksandrowskim poza zajęciami aqua fitness proponuje się  naukę pływania  dla dzieci i osób dorosłych.

 

Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku położony w niedalekim sąsiedztwie tężni solankowych  jest idealnym miejscem powrotu do zdrowia i  wypoczynku. Misją placówki jest indywidualne podejście do każdego pacjenta.  Kierownikiem  Zakładu Przyrodoleczniczego jest mgr Patryk Bratkowski. Profesjonalna  i wykwalifikowana kadra, nowoczesna baza zabiegowa, usługi świadczone na najwyższym poziomie oraz bogata oferta Uzdrowiska gwarantują skuteczne leczenie.

- Zakres działań Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku obejmuje leczenie chorób przewlekłych, profilaktykę zdrowotną i ma charakter rekreacyjno-wypoczynkowy. Do kierunków leczniczych należą przede wszystkim: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatyczne, choroby układu nerwowego oraz układu krążenia, choroby górnych dróg oddechowych, otyłość, cukrzyca i  osteoporoza - informuje mgr Patryk Bratkowski. - Do zabiegów leczniczych wykorzystujemy nieocenione bogactwo natury jakim jest solanka oraz borowina. Ta pierwsza używana jest do kąpieli w wannie oraz inhalacji. Ponadto nasi pacjenci korzystają z basenu solankowego, a zajęcia poza dobroczynnymi właściwościami leczniczymi solanki są świetną formą spędzania aktywnego wypoczynku. Natomiast okłady borowinowe posiadają właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne, bakteriobójcze oraz ściągające, które wykorzystuje się w leczeniu np. chorób układu ruchu. Z zakresu fizykoterapii możemy pochwalić się nowoczesnym aparatem do terapii falą uderzeniową. Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem również stanowi naszą mocną stronę, zarówno ze względu na świetnych terapeutów, jak i  posiadany sprzęt. Urządzenie PICTOR tworzy kompleksowe rozwiązanie potrzeb pacjentów z problemami stawów nadgarstkowych. Łączy w sobie funkcje wielu urządzeń do rehabilitacji stawów nadgarstkowych: zapewnia możliwość wykonywania zarówno ćwiczeń biernych oraz czynnych z oporem w stawie nadgarstkowym, jak i wykonywanie ruchów obrotowych w stawie łokciowym - ocenia mgr Patryk Bratkowski. 


O aparacie AVIOR z opinią spieszą sami pacjenci. To, co doceniają to samodzielność obsługi i bezpieczeństwo. Ćwiczą na nim osoby po operacjach lub urazach stawów skokowych i kolanowych, pomaga on również w dolegliwościach związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Pacjenci doceniają zaangażowanie i serdeczność pracujących z nimi terapeutów, dlatego chętnie dzielą się opinią o tym miejscu.

Prężnie działający Zakład Rehabilitacji Leczniczej w Oddziale Zamiejscowym w Aleksandrowie Kujawskim pełen jest pacjentów. Pracują  w nim doświadczeni terapeuci, którzy dbają o komfort pacjenta oraz efektywną i skuteczną rehabilitację. W zakładzie wykonywanych jest około 1000 zabiegów dziennie, każdy należycie nadzorowany i kontrolowany. Szpital prowadzi  szeroką i wielowymiarową działalność w ramach kontraktu z ZUS. Pacjenci kierowani są  tu na turnusy rehabilitacji schorzeń narządu ruchu oraz schorzeń psychosomatycznych w ramach prewencji rentowej.


Zajmujemy się rehabilitacją ogólnoustrojową w systemie ambulatoryjnym i stacjonarnym oraz promocją zdrowego stylu życia – informuje mgr Ewa Tober, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej. – Leczymy w szczególności: schorzenia narządu ruchu (ortopedyczno-urazowe), schorzenia reumatyczne, układu nerwowego, górnych dróg oddechowych,  układu krążenia, otyłość, cukrzycę, osteoporozę. Specjaliści z Zakładu wykorzystują nowoczesne metody terapeutyczne: McKenzie, PNF, Kinesio Taping – informuje mgr Ewa Tober.


Kierownik Zakładu Przyrodoleczniczego
mgr Patryk Bartkowski

Kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej
mgr Ewa Tober

Aparaty AVIOR i PICTOR doskonale wspomagają przy rehabilitacji stawów kolanowych, skokowych, nadgarstowych – ocenia mgr Ewa Tober – Urządzenia są nowoczesne, pacjenci chętnie na nich ćwiczą, a przygotowanie aparatu dla każdego użytkowania jest proste i nie zabiera wiele czasu. Pacjent pozostawiony przy urządzeniu czuje się bezpiecznie, ponieważ kontroluje zakres ruchu i siłę, z jaką wykonuje ćwiczenia. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że aparaty są w naszym posiadaniu – podsumowuje.


Pacjentka Zakładu Rehabilitacji Leczniczej ćwiczy na aparacie do rehabilitacji stawów nadgarstkowych PICTOR

Ciekawą formę przyjął Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, prowadzony w ramach Zamiejscowego Oddziału w Aleksandrowie Kujawskim. Oprócz ćwiczeń usprawniających, oferuje dodatkowo terapię zajęciową, logopedyczną oraz poradnictwo psychologiczne.

Oprócz całodobowej opieki w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym oferujemy również dzienne pobyty dla osób starszych i niepełnosprawnych – wyjaśnia Wioletta Wojciechowska, zastępca dyrektora ds. medycznych – Posiadamy doświadczenie w pracy z ludźmi w wieku geriatrycznym. Często nasi pacjenci to ludzie samotni. Zapewniając  im bezpieczeństwo, wsparcie i fachową opiekę zdecydowana większość z nich uzyskuje poprawę stanu zdrowia i niezależności.


Terapeuci w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. Od lewej: Łukasz Mazur - psycholog, Ewa Tober - Kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, Marta Kmieć, Michał Balzam, Izabela Kuźba wraz z pacjentkami

Terapeutka Aleksandra Gronet, w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym prowadzi terapię zajęciową
 
 

Zespół terapeutów to grupa pozytywnie nastawionych, uśmiechniętych osób, którzy poza specjalistyczną pomocą, chętnie wysłuchają, rozweselą i pocieszą życzliwym słowem. Często właśnie sama rozmowa, uwaga i zainteresowanie sprawia, że osoby przebywające w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym czują się pewnie i komfortowo.

 


Więcej informacji:
Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy Sp. z o.o. w Ciechocinku
Ul. Zdrojowa 17
Tel. 54 283 56 91

http://www.kolejowyszpitaluzdrowiskowy.pl