PICTOR w 115 Szpitalu Wojskowym w Helu

Garnizonowa Izba Chorych przy Komendzie Portu Wojennego Hel istniała w latach 1946 – 1954. Placówka ta zabezpieczała pod względem medycznym stacjonujące w Helu jednostki wojskowe. Lata przekształceń i zmian doprowadziły do powstania w 1971 roku 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Helu, który od 1 stycznia 1999 roku rozpoczął działalność jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Placówka zlokalizowana jest w ustronnym miejscu, otoczona pięknym parkiem. Hospitalizowani mogą w pełni korzystać z walorów przyrodoleczniczych, typowych dla klimatu morskiego.

 

Oddział Rehabilitacji 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w specjalizuje się w rehabilitacji ogólnej głównie pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi. Rehabilitowane są przypadki zespołów bólowych kręgosłupa na podłożu dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych oraz chorzy po udarach mózgowych z niedowładami kończyn, z przewlekłymi chorobami neurologicznymi, takimi jak: stwardnienie rozsiane i postępujące zaniki mięśniowe, chorobą Parkinsona. Drugą dużą grupę pacjentów stanowią pacjenci po urazach stawowych, złamaniach kończyn i kręgosłupa, po leczeniu operacyjnym tych złamań, po zabiegach ortopedycznych, jak np.: artroskopia stawów, endoprotezoplastyka. Na specjalistyczną pomoc mogą liczyć również pacjenci reumatyczni (reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe stawów, kolagenozy, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenia skórno-mięśniowe).

O dobrą atmosferę, komfort pacjentów i skuteczność rehabilitacji w szpitalu dba profesjonalny zespół terapeutów. Jest to młody zespół, który swoim zaangażowaniem i oddaniem pracy znajdują zaufanie przyjmowanych na oddział osób, które, poprzez swoją niepełnosprawność, zostały ciężko doświadczone przez los.

 

Uzyskiwanie wysokiej skuteczności leczenia nie byłoby możliwe bez profesjonalnego i pełnego wyposażenia oddziału w aparaturę medyczno-rehabilitacyjną. Do posiadanego przez Oddział Rehabilitacji wyposażenia dołączył aparat PICTOR, przeznaczony do rehabilitacji stawów nadgarstkowych. Doskonale dopełnia ofertę zabiegów z zakresu kinezyterapii, jako metody poprawy sprawności ruchowej pacjentów.

Ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie siły mięśniowej, zachowanie elastyczności tkanek, zwiększenie zakresu ruchomości i stabilności stawów oraz zapobieganie przykurczom stawowym. W każdym przypadku czas i intensywność ćwiczeń dobierana jest indywidualnie w zależności od schorzenia i wydajności pacjenta – wyjaśnia Adam Kojałowicz, Kierownik Oddziału Rehabilitacji 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ. – Celem jest nauczenie schematów ćwiczeń, aby pacjent mógł je systematycznie kontynuować w domu – dodaje.

Aparat PICTOR pracuje w helskim oddziale rehabilitacji od czerwca 2013 roku. Średnio korzysta z niego ok. 8 pacjentów dziennie. Są to najczęściej osoby po urazach lub ze schorzeniami neurologicznymi.

Jestem bardzo zadowolony z pracy aparatu PICTOR – ocenia Adam Kojałowicz. – Zakresy ruchu w przypadku pronacji, supinacji, zginania i prostowania są odpowiednie, a ćwiczenia przebiegają bez konieczności angażowania terapeuty, który może jednocześnie nadzorować kilku pacjentów. PICTOR sprawdza się zarówno w przypadku pacjentów pourazowych, jak i neurologicznych. Pozwala na kompleksową rehabilitację, a jednocześnie jest to urządzenie proste w obsłudze.

Również pacjenci chwalą sobie ćwiczenia w aparacie PICTOR.

Dzięki możliwości wykonywania ćwiczeń samowspomaganych, powiększam stopniowo zakres ruchu w chorej kończynie – mówi jedna z pacjentek Oddziału Rehabilitacji 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ, cierpiąca na spastyczność poudarową. – Przynosi mi to dużą ulgę i rozluźnia napięte mięśnie, jednocześnie nie obawiam się bólu, ponieważ sama określam bezpieczne zakresy – podkreśla.