Wypoczynek i zdrowie w inowrocławskich Solankach

Nizinne uzdrowisko Solanki specjalizuje się w leczeniu chorób układu ruchu, reumatologii, a także ze względu na łagodny klimat i fachową kadrę – chorób układu krążenia. Pierwszą informację odnośnie walorów zdrowotnych wody czerpanej z inowrocławskich studni miejskiej zawiera dokument z 1450 r., wystawiony przez kancelarię króla Kazimierza Jagiellończyka. W latach 1875-1876 postawiono pierwszy budynek łazienek. Wydany z okazji otwarcia kurortu prospekt reklamowy informował, że … „Solanki Inowrocławskie powołano do leczenia skrofulozy, reumatyzmu, chorób skóry i kobiecych”. Po zdrowie dla ciała i ducha do Solanek przyjeżdżali więc na przestrzeni lat znamienici goście, zarówno  z kraju, jak i zza granicy.

 

Współcześnie Solanki nadal cieszą się uznaniem i popularnością. Wymiernym wskaźnikiem najwyższej jakości usług o europejskim standardzie, świadczonych przez firmę „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław Sp. z o. o., są prestiżowe nagrody gospodarcze; Medal Europejski 2002 i HIT 2004, certyfikaty; Zintegrowany System Jakości ISO 9001:2000, System Zasad Bezpieczeństwa Żywności HACCP oraz tytuł Ośrodek Przyjazny Osobom Niepełnosprawnym. Jesienią 2010 r. Minister Skarbu dokonał prywatyzacji spółki „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław.

 

Obecnie kompleks sanatoryjny stanowią: Sanatorium Kujawiak, Sanatorium Kujawianka, Willa Ostoja oraz Medical Spa. Z myślą o seniorach udostępniony został także Dom Seniora AS. Cały kompleks otoczony jest pięknym, zabytkowym, ponad 100-letnim parkiem, w którym relaksują się kuracjusze. Jest scena i kawiarnia, serwująca lody własnego wyrobu oraz tężnie solankowe, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających swoją konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Na całej długości tężni znajduje się taras widokowy, skierowany na park. Tężnie w Inowrocławiu są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości.  W całej Europie jest tylko 9 takich konstrukcji.

 

Uzdrowisko organizuje też na swoim terenie imprezy okolicznościowe, kursy oraz spotkania integracyjne. Dysponuje eleganckim zapleczem konferencyjnym z cateringiem.


Kawiarnia uzdrowiskowa
 
 
 

Kierownik Zakładu Rehabilitacji, Dariusz Fielek, przy posągu założyciela Uzdrowiska Solanki, dr Zygmunta Wilkońskiego
 
 

Solanki nastawione są na ciągły rozwój, trwają remonty i adaptacje, zaplecze sprzętowe jest systematycznie uzupełniane o najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenia. Pacjent, korzystający z oferty Solanek, może więc liczyć na pełen komfort połączenia zdrowia i relaksu w niepowtarzalnej atmosferze.

Wieloletnie doświadczenie, fachowa kadra medyczna, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i diagnostyczny, pozwalają w Solankach skutecznie leczyć i zapobiegać chorobom ortopedycznym, kardiologicznym, reumatologicznym, chorobom układu trawienia oraz górnych dróg oddechowych. Leczenie realizowane jest głównie w oparciu o turnusy NFZ, ZUS oraz turnusy PCPR. Istnieje również bogata oferta dla pacjentów odwiedzających uzdrowisko prywatnie.

To, co nas wyróżnia jako uzdrowisko, to oczywiście oprócz położenia terenu, bogata oferta  wyposażenie ośrodka – wylicza Dariusz Fielek, Kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław. –  Rehabilitację prowadzimy 7 dni w tygodniu, w godzinach od 7:00 do 19:00. Pomocą  służy zespół ponad 50 terapeutów. Dzięki bazie sprzętowej, lokalowej oraz wykwalifikowanej kadrze, możemy przyjąć w uzdrowisku 800 pacjentów i cały czas się rozwijamy, powiększając nasze możliwości  – dodaje.

Uzdrowisko posiada również bardzo rozwinięte działania w zakresie promocji i treningów Nordic Walking. Pod okiem międzynarodowych instruktorów trenuje aż 6 grup dziennie. Prowadzone są również turnusy rehabilitacyjne, dedykowane Amazonkom. Jest siłownia, fitness, basen z aquaaerobics i kriokomora. Indoor cycling i borowiny oraz pełna oferta SPA. Wszystko, czego do zdrowia i szczęścia potrzeba.


Atrakcją basenu jest jaccuzzi solankowe
 


Sala Indoor Cycling
 


W Uzdrowisku Solanki polecane są również zabiegi borowinowe.
 

Nasze uzdrowisko, jako jedyne w Polsce, realizowało również przez ostatnie 2 lata program „Zadowolony kuracjusz”, w ramach którego szkolono terapeutów m.in. z najważniejszych, uznanych na świecie metod terapeutycznych oraz technik indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Program został dofinansowany przez Unię Europejską – informuje Dariusz Fielek.


Nowoczesna sala konferencyjna
 
 

W Uzdrowisku Solanki znajduje się również profesjonalna siłownia
 

Nowoczesna hydroterapia w Uzdrowisku Solanki
 

Kriokomora z widokiem na tężnię
 
 

Nowoczesny system rejestrujący i informacyjny – zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów
 

Be your own hero – motywujące hasło w sali indoor cycling
 
 
 
 
 
 
 

Urządzenia do kinezyterapii firmy TERMA, tzn. aparaty: do rehabilitacji stawu skokowego i kolanowego AVIOR, rehabilitacji stawu skokowego DRACO oraz rehabilitacji stawów nadgarstkowych PICTOR, służą w Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej w Uzdrowisku Solanki usprawnianiu pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu, również na tle neurologicznym.


Dariusz Chełminiak przy aparacie do rehabilitacji stawu skokowego DRACO
 
 

Dariusz Fielek przy aparacie do rehabilitacji stawu skokowego i kolanowego AVIOR
 


Aparat do rehabilitacji stawów nadgarstkowych PICTOR

 

Mamy bardzo dobre doświadczenia, jeżeli chodzi o urządzenie PICTOR, szczególnie w przypadku pacjentów neurologicznych, którzy wykorzystują możliwość ćwiczeń samowspomaganych do powiększania zakresów ruchu porażonej kończyny górnej, również ze spastyką – wyjaśnia Dariusz Fielek.

 

 

Wszystkie aparaty cechuje intuicyjna obsługa, dzięki czemu szybko możemy pacjenta przeszkolić i pozwolić mu na samodzielne ćwiczenia, określanie granic bólowych oraz zakresów ruchu. Terapeuta dzięki temu może nadzorować jednocześnie kilku ćwiczących pacjentów, a dla ćwiczącego to komfort i bezpieczeństwo – podkreśla.

 

Zauważyliśmy, że ćwiczenia wykonywane przez pacjentów na wszystkich posiadanych przez nas urządzeniach TERMA, tj. DRACO, AVIOR i PICTOR, w widoczny, znaczny sposób powiększyły zakresy ruchu u naszych kuracjuszy   – podkreśla Dariusz Chełminiak, terapeuta Zakładu Rehabilitacji Leczniczej „Solanki”. – Pacjenci są bardzo zadowoleni i chętnie korzystają z urządzeń. Użytkowanie nie sprawia im najmniejszych problemów, co więcej, chwalą sobie możliwość samodzielnej kontroli przywracania sprawności. Dla nas, terapeutów, oznacza to pewność efektu i skuteczność rehabilitacji, która jest przecież głównym celem.

„SOLANKI” Uzdrowisko Inowrocław Sp. z o.o.
ul. Solankowa 77, 88-100 Inowrocław
www: www.solanki.pl