Urządzenia medyczne Tworzymy, by pomagać
Projekt sensorycznego placu zabaw
Zabawa jest metodą na stały i systematyczny trening sposobu, w jaki dziecko odbiera i przetwarza bodźce, a także jak na nie reaguje. Jest więc dla dziecka czymś naturalnym, niezależnie od tego, czy jest pełnosprawne, czy z niepełnosprawnością. Każde z nich potrzebuje jej w równym stopniu i u każdego z zabawy płynie wiele korzyści dla zdrowia i prawidłowego rozwoju psychofizycznego.
Czy prowadzenie integracji na placu zabaw jest możliwe? Jak najbardziej i jest to miejsce, gdzie dzieci naturalnie i mimowolnie nabywają nowe sprawności, reagują na pojawiające się bodźce i mają okazję uczyć się przez zabawę. Zaletą terapii na placu zabaw jest fakt, że dzieci nie czują, iż jest to terapia. Po prostu bawią się, wspólnie z innymi, nie mając poczucia, że przebiega jakiś specjalny proces.
Terapia integracji sensorycznej nie dotyczy tylko dzieci ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością – aktualnie wiele dzieci zdrowych posiada pewne deficyty, nad którymi warto pracować i plac zabaw jest do tego najlepszym miejscem. Warto więc pozwalać dzieciom odkrywać świat poprzez chodzenie bez obuwia po zróżnicowanych nawierzchniach, dotykanie różnych faktur, materiałów o odmiennych temperaturach i poznawania kolorów.
Zapraszamy do pobrania gotowego projektu koncepcyjnego Sensorycznego placu zabaw o przykładowych wymiarach.