Projekty koncepcyjne integracyjnych placów zabaw

Tylko urządzenia integracyjne, czyli projektowane z myślą o wszystkich użytkownikach dają możliwość bezpiecznej, ciekawej i równej zabawy i na publicznych placach zabaw powinny znajdować się wyłącznie place zabaw projektowane w sposób inkluzywny. We współpracy z firmą FreeKids, producentem urządzeń na place zabaw przygotowaliśmy wspólną propozycję gotowych projektów koncepcyjnych na potrzeby programu PFRON Dostępna Przestrzeń Publiczna, budżetów obywatelskich, a także jako inspiracja dla powstających, nowych placów zabaw.

Do dyspozycji są 4 projekty:

  1. Duży, uniwersalny integracyjny plac zabaw
  2. Duży, uniwersalny, tematyczny integracyjny plac zabaw
  3. Sensoryczny integracyjny plac zabaw
  4. Integracyjny plac zabaw dla małych dzieci

Można je pobrać poniżej niniejszego artykułu lub w zakładce "Do pobrania".

Ideą koncepcji jest strefowość placu zabaw, która daje możliwość wyboru miejsca oraz sposobu zabawy zależnie od woli, potrzeb oraz poziomu sprawności.

Integracyjny plac zabaw to nie tylko urządzenia – wymaga on uwzględnienia i zaprojektowania różnorodności sposobów partycypacji, dzięki którym każdy uczestnik będzie miał poczucie przynależności. Składa się na to oprócz urządzeń także logika i wymiary ciągów komunikacyjnych, nawierzchnie, a także obecność miejsc wypoczynku oraz otoczenie placu zabaw  – odpowiednio zaprojektowana zieleń, dająca cień, a także możliwość naturalnej zabawy.

Pomimo zdefiniowania wymiarów projektów, można korzystać z nich w dowolny sposób. Podział na strefy, w przypadku posiadania małego terenu, daje możliwość realizacji jednej lub dwóch stref, zależnie od potrzeb.

W przypadku konieczności adaptacji projektu do konkretnego terenu lub zmiany proponowanych urządzeń, służymy pomocą i poradą. W przypadku potrzeby załączenia do programu PFRON lub wniosków w budżetach obywatelskich dodatkowych opisów, także wspieramy w tej kwestii.