Modele 3D urządzeń na place zabaw

Dostęp do wysokiej jakości modeli 3D, które pozwalają na realistyczną prezentację kolorów, tekstur i kształtów, to duża przewaga w jakości przygotowywanych materiałów projektowych.

 

Wizualizacja 3D projektowanego rozwiązania to często jeden z aspektów, które przemawiają za wyborem danego opracowania w sytuacji, gdy koncepcja musi zostać zaprezentowana szerszemu gronu decydentów.

 

Możliwość pobrania gotowych modeli 3D urządzeń to często pomijana opcja szybkiego przygotowania takiej wizualizacji. Prezentacja 3D jest szczególnie ważna w przypadku urządzeń, które są innowacyjne i nie do końca można sobie wyobrazić ich rozmiary, a także sposób wkomponowania w przestrzeń placu zabaw z uwzględnieniem wymaganej strefy bezpieczeństwa, zgodnie z normą PN-EN 1176.

 

Terma Sp. z o.o. jako producent inkluzywnych urządzeń na integracyjne place zabaw posiada opracowane modele 3D, gotowe do implementacji do tworzonych wizualizacji.

Dostępne są one na platformie Sketchfab jako biblioteka, z której można pobrać dowolny model 3D: Link do biblioteki.

Animacja modeli pozwala natomiast zapoznać się z ich zasadą działania, która nie zawsze jest oczywista w przypadku zupełnie nowych urządzeń, jakie nie występują u innych producentów wyposażenia placów zabaw.

 

Modele wraz z teksturami są dostępne w formatach plików FBX, USDZ, GLTF i GLB, dzięki czemu mogą być zaimplementowane do poniższych programów używanych przez architektów do projektowania przestrzeni miejskich, terenów zielonych oraz placów zabaw:

 

  • Rhino + Grasshopper:

Obsługiwane formaty: FBX (Grasshopper może używać wtyczek do obsługi GLTF i GLB).

Link: Rhino + Grasshopper

  • Twinmotion:

Obsługiwane formaty: FBX, GLTF, USDZ.

Link: Twinmotion

  • CityEngine:

Obsługiwane formaty: FBX, GLTF (skoncentrowane na modelowaniu miast).

Link: CityEngine

  • InfraWorks by Autodesk:

Obsługiwane formaty: FBX (skoncentrowane na projektowaniu infrastruktury miejskiej).

Link: Autodesk InfraWorks

  • Lumion:

Obsługiwane formaty: FBX, GLTF.

Link: Lumion

  • Unreal Engine:

Obsługiwane formaty: FBX, USD, GLTF, GLB (używane głównie do gier).

Link: Unreal Engine

 

Istnieją także dostępne konwertery, które pozwalają wykorzystać plik zaimportowany ze Sketchfab do różnego rodzaju programów do projektowania w 3D:

3D software with importer - Sketchfab

 

 

Dostępne są także modele 3D gotowe do uploadu do programu Vectorworks, które pozwalają na parametryzację kolorystyczną modeli już w programie. Pozwalają więc wkomponować urządzenie w kolorystykę pozostałych urządzeń na danym placu zabaw. Przygotowane zostały przy współpracy z  Piotr Karczewskim z  WellDesigned Expert.

Zawierają instrukcję parametryzacji kolorystycznej modeli, zależnie od potrzeb:

Są one dostępne bezpośrednio na podstronach produktowych:

- Huśtawki integracyjnej

- Bujaka integracyjnego

- Piaskownicy integracyjnej podwyższonej

- Zestawu piaskownic integracyjnych

- Bloczków integracyjnych pionowych

- Koła integracyjnego

- Labiryntu integracyjnego